Star WarsMarvelVisszatekintőAlienTrónok harcaA Gyűrűk Ura

Hirdetés

Visszatekintő: A megtisztulás éjszakája: Választási év

Amikor tanul a hibáiból a rendező


botiirko Hegedűs Botond Máté

2024. 03. 17. 00:00

Visszatekintő: A megtisztulás éjszakája: Választási év
Megosztás

Hirdetés

Bár a kritikusoktól az elődökhöz hasonlóan vegyes fogadtatásban részesült A bűn éjszakája 2016-ban megjelent harmadik része, azzal valószínűleg egyetért a többség, hogy az eddigi The Purge mozik közül kiemelkedik James DeMonaco ezen alkotása.

Időrendben követi az első két részt a film, így nem árt tisztában lenni az azokban történtekkel. Ajánlott tehát megnézni az előzményeket, melyekről korábbi cikkeinket ITT tudjátok megnézni.

A film alaphelyzete az Amerikai Egyesült Államokban készülő elnökválasztás. A 2040-ben játszódó film ideje alatt az országban szerte komoly lázadások folynak. Az Új Alapító Atyák (NFFA) ugyanis hosszú idő után komoly riválist kaptak Charlie Roan (Elizabeth Mitchell) szenátor személyében. Egyre több és több ember ismeri fel, hogy az NFFA célja csak a szegényebb réteg megritkítása, hogy ezzel is csökkentsék az állami kiadásokat.

Az Alapító Atyák végül az éves Irtás előtt néhány nappal kihirdetik, hogy az eddigiekkel ellentétben senki nem fog mentesülni az esemény alól, mellyel látszólag a lázadó tömeg szimpátiáját akarják elnyerni, azonban valódi céljuk a szenátornő meggyilkolása.

Innen kezdődik el igazán a film. A megtisztulás éjszakája – Anarchiához hasonlóan több vonalon indul el a történet, természetesen számos szereplővel, de a fő szál a szenátornő menekülését kíséri.

Charlie szenátor biztonsági főnökeként visszatér a második filmből már ismert Leo Barnes (Frank Grillo), akinek végre nemcsak folyamatosan a keményfiús részek jutottak, hanem egy igazán szerethető figurává tudták tenni, aki azért, ha kell, bármikor szétrúgja az szenátornőre támadók seggét. Mindkét korábbi filmből szintén ismerős Dante Bishop (Edwin Hodge) személye, aki a lázadócsoportok fő vezetőjévé vált.

További fontos szereplő egy élelmiszerbolt tulajdonosa Joe Dixon (Mykelti Williamson) és asszisztense Marcos (Joseph Julian Soria), illetve barátjuk Laney Rucker (Betty Gabriel), aki az Irtás ideje alatt egy önkéntes kórházba szállít sebesülteket.

Az említett elődhöz hasonlóan azonban senki nem érződik feleslegesnek a főbb szereplők közül. Sőt, közelebb kerülünk a karakterekhez, mint eddig bármely The Purge film során, ami még inkább segít megérteni az embereket ebben az igencsak torz, disztópikus világban. Az egyéni és a társadalmi érdek sokszori szembenállása, a bosszúvágy, a kegyelem, a racionalitás, ezek a fő dolgok, amiket a karakterek megtapasztalnak a film során.

Szintén javulás a második részhez képest a horror elemek visszahozása és be kell látni, néhányszor elég rendesen elgurult a gyógyszer James DeMonaco rendezőnél, azonban ezek a jelenetek mind remekül vannak időzítve, illetve kiváló vizuális effektekkel büszkélkedhet a film. Ezek hatására ez a film rendelkezik a legkiválóbb atmoszférával az eddigiek közül.

A 108 perces játékidő alatt – ami egyáltalán nem érződik soknak – számos helyszínen játszódik a cselekmény. Alapvetően nem fogja a legnagyobb meglepetéseket okozni a történet, azonban a felépítése során számos váratlan szituációval tarkították a szálakat.

Extra bónuszpont, hogy még inkább elmerülhet az ember ebben a világban a számos háttérinformáció miatt, amik a filmben vannak, illetve végre technikai fejlődés jeleit is láthattuk, hiszen először a The Purge filmek során előkerültek a jelenetekben például drónok, helikopterek, nyomkövetők és még zsoldosok is.

Ha valamin megbukhat az alkotás, akkor az nem más, mint az első filmhez – A bűn éjszakája – hasonló elég hirtelen, már-már elkapkodott lezárás. Viszont ennél a résznél is kiemelendő, hogy egy cliffhanger-el zárulnak az utolsó képkockák, amiket többek között a cikk szerzője is eléggé kedvel.

A színészi alakításokat alapvetően nem érheti olyan sok kritika, Betty Gabriel – Laney Rucker – volt talán néha kicsit túl komor a szerepéhez. Az új szereplő Elizabeth Mitchell viszont remek alakítást nyújtott, hasonlóan Frank Grillóhoz, akinek a karaktere javulásával a színészi játéka is élvezhetőbb lett. Üde színfoltot jelentettek még a sztereotípikus tinédzsereket megformáló Brittany Mirabile, illetve Juani Feliz.

A film mögött az elődökhöz hasonlóan a megszokott Universal Pictures, illetve Blumhouse Productions duó mellett a Platinum Dunes áll. 10 millió dolláros költségvetését pedig messze meghaladta a mozi, hiszen megközelítőleg 118 millió dolláros bevételt hozott össze.

Nagy kár, hogy az előző két The Purge film nem sikerült olyan jól, mint ez a harmadik rész, így nem lett egy ikonikus trilógia az első három felvonásból. A háromból azonban messze ezt tudom ajánlani a legjobban, viszont nem árt magát átrágnia az embernek az elődökön sem.

Hirdetés


A bűn éjszakájaA megtisztulás éjszakájaA megtisztulás éjszakája: Választási évAkcióBlumhouse ProductionsElizabeth MitchellFrank GrilloHorrorPlatinum DunesThe PurgeUniversal PicturesVisszatekintő

Képek forrása: Universal Pictures

Hozzászólások

Még nem érkezett hozzászólás.